2015-10-05 Uroczyste otwarcie Oddziału Geriatrii
Uroczyste otwarcie Oddziału Geriatrii

5 października odbyło się uroczyste otwarcie nowego 20 łóżkowego Oddziału Geriatrii. Jest to drugi tego rodzaju oddział w województwie kujawsko-pomorskim.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Elżbieta Rusielewicz, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski wraz z prof. dr hab. n. med. Kornelią Kędziorą-Kornatowską, Konsultantem Wojewódzkim ds.Geriatrii i dr Anną Wojtaszek, kierownikiem Oddziału Geriatrii naszego szpitala.

Po uroczystości oddział odwiedzili również przedstawiciele rządu w tym Premier Ewa Kopacz i Terasa Piotrowska, Minister Spraw Wewnętrznych.

Oddział Geriatrii zlokalizowany jest na III piętrze budynku w bezpośrednim sąsiedztwie Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych. Oprócz 17 łóżek przeznaczonych jest pacjentów oddziału, powstała trzyłóżkowa sala intensywnego nadzoru medycznego. Nowy oddział pozwoli na realizowanie procedur diagnostyczno-terapeutycznych wraz z całościową oceną geriatryczną hospitalizowanego pacjenta. Jest ona t niezbędna dla prawidłowego postępowania terapeutycznego u osób w podeszłym wieku.

Powstanie drugiego oddziału geriatrii w kujawsko-pomorskiem wpisuje się w realizację strategii rozwoju geriatrii, jako specjalizacji priorytetowej Ministerstwa Zdrowia oraz „Strategii rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku”. Stworzenie takiej jednostki poprawi jakość opieki nad pacjentami w podeszłym wieku.  Na Oddziale Geriatrii seniorzy będą nie tylko leczeni. Specjaliści będą wnikliwie oceniać ich stan zdrowia, sprawność fizyczną i umysłową. Wspólna praca lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa,pracownika socjalnego umożliwi wczesne wykrycie wielu schorzeń, co korzystnie wpłynie na zmniejszenie kosztów późniejszego leczenia.

Według prognoz demograficznych GUS za dwadzieścia lat niemal co czwarty Polak przekroczy 65 rok życia, a prawie połowa z tych osób będzie żyła dłużej niż 75 lat.

Uruchomienie przygotowywanego oddziału nie byłoby możliwe bez przychylności płatnika, czyli NFZ, który zakładał zwiększenie bazy szpitalnej w zakresie geriatrii w naszym województwie.