2016-06-22 Program „Adam”
Program „Adam”

W naszej placówce rusza program profilaktyczny „Adam”. Jest on skierowany do uczniów ostatnich klas bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych. Urolodzy ze Szpitala MSW w Bydgoszczy będą edukować młodych mężczyzn. Wiedza, którą przekażą będzie dotyczyć profilaktyki nowotworów jąder. Lekarze spotkać się będą z uczniami w szkole i oprócz wiedzy teoretycznej przekażą ją również w praktyce. Na specjalnych fantomach będą uczyć jak prawidłowo przeprowadzić samokontrolę jąder. Ważnym punktem spotkań będą tez porady dotyczące zdrowego stylu życia i profilaktyki nowotworów.

Do końca roku urolodzy odwiedzą około 40 szkół.

Statystyki wykazują, że młodzi mężczyźni ciągle zbyt późno zgłaszają się do lekarza z podejrzeniem raka jądra. Niestety, w wielu przypadkach u młodych pacjentów stwierdza się już przerzuty do innych narządów. Tymczasem im wcześniejsze wykrycie nowotworów, tym większe szanse na całkowite wyleczenie.

Program jest współfinansowany przez Urząd miejski w Bydgoszczy.