2016-06-21 Badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka gruczołu krokowego
Badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka gruczołu krokowego

Do końca roku zapraszamy wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat na badania przesiewowe w kierunku wykrywania nowotworu prostaty.

Każdy pacjent będzie bardzo dokładnie przebadany. Urolodzy nie tylko przeprowadzą wywiad, wykonają badanie fizykalne, a również pobiorą próbkę krwi do oznaczenia PSA - to antygen wytwarzany wyłącznie przez komórki  prostaty. To proste badanie pozwala wcześnie wykryć raka gruczołu krokowego. Jeśli lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości uczestnik badań zostanie skierowany do drugiego etapu diagnostyki, który zostanie przeprowadzony w naszej placówce.

Rejestracja pod numerem telefonu: 52 58 26 298 (w godz. 7:00 - 18:00), 535 115 583 (w godz. 8:30 - 16:00)

Rejestracja elektroniczna: prostata@szpitalmsw.bydgoszcz.pl

Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. W kujawsko-pomorskiem jest on trzecią przyczyną zgonów u mężczyzn. Dlatego tak ważne jest jego wczesne wykrycie. Zasadniczymi czynnikami ryzyka wystąpienia tego schorzenia są wiek oraz dziedziczność. Ryzyko zachorowania rośnie w zależności od liczby męskich krewnych pierwszego stopnia dotkniętych tym schorzeniem. Rak gruczołu krokowego rozwija się powoli. Czas, który upływa od momentu wystąpienia pierwszych zmian do ukształtowania się guza, który można wyczuć palpacyjnie, to średnio około 10 lat. Niestety, w porę nie wykryty nowotwór ten daje przerzuty, najczęściej w węzłach chłonnych i kościach.

Badania są współfinansowane przez Urząd Miasta w Bydgoszczy