2015-11-30 Konferencja anestezjologów
Konferencja anestezjologów

28 listopada odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Problemy współczesnego anestezjologa”. Imprezę już po raz trzeci zorganizował SP WZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Wykłady przedstawili specjaliści z całej Polski. Były one bardzo zróżnicowane, dotyczyły bowiem nie tylko spraw związanych z codzienną pracą anestezjologa, ale poruszały również problemy dotyczące zagadnień prawnych i codziennego kontaktu z pacjentem.

Mgr Justyna Straka, prawnik, zaprezentowała wystąpienie „Zastosowanie przymusu bezpośredniego”- wyjaśniła w nim wszelkie problemy prawne, na które natykają się pracownicy szpitala zmuszeni do stosowania przymusu wobec pacjentów.

Dr Zabolska z Gdańska wygłosiła wykład poświęcony stosowania nalbufiny w praktyce anestezjologa dziecięcego. Również ściśle związany z pracą anestezjologów była prezentacja Nowe antykoagulanty w praktyce anestezjologa” dr. hab. n. med.  G. Grześka z Bydgoszczy.

Podobnie ściśle praktyczny wydźwięk miały wykłady „Zaleganie żołądkowe – fakty i mity”, dr. n.med. J. Szopińskiego oraz „Problemy w żywieniu pacjentów OIT”, dr. n.med. Z. Pateli.

Inny charakter miało wystąpienie ks. Okońskiego, który wygłosił wykład o tym, jak ważna jest rola rozmowy i dotyku bliskich dla ciężko chorego pacjenta. Natomiast Adam Dudziak przedstawił uczestnikom problematykę administracyjną i prawną związaną z pacjentem bezdomnym.

Uczestnicy konferencji otrzymali certyfikaty uczestnictwa i przyznano im punkty edukacyjne.