2014-11-16 Konferencja „Problemy współczesnego anestezjologa”
Konferencja „Problemy współczesnego anestezjologa”

15 listopada odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Problemy współczesnego anestezjologa”. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu uczestników.

Konferencję zorganizował SP WZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Honorowy Patronat objął Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Wykłady przedstawili specjaliści z całej Polski. Prezentacje podzielono na dwa bloki: tematyka medyczna i niemedyczna.

W pierwszej części uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch wykładów dr Magdaleny Szumskiej poświęconych komunikacji z pacjentem, pacjentem dzieckiem i jego najbliższymi. Dr Anna Rosiek i prof. Krzysztof Leksowski przygotowali wystąpienie „Zespół, a bezpieczeństwo na nowoczesnym bloku operacyjnym”, natomiast mgr Justyna Straka, prawnik, zaprezentowała wystąpienie „Odpowiedzialność karna lekarza”. Dr Marlena Karwacka wygłosiła wykład poświęcony zintegrowanemu zarządzaniu w SP WZOZ MSW w Bydgoszczy. Problemem akredytacji i doświadczeń własnych z nią zawiązanych zajęła się dr Ziółkowska-Kochan, kierownik oddziału neurologii i rehabilitacji neurologicznej Szpitala MSW w Bydgoszczy.

W drugiej, medycznej części uczestnicy wysłuchali m.in. wykładu „Nowoczesne sposoby znieczulenia ogólnego całkowicie dożylnego” dr K. Wawrzyniak z Bydgoszczy oraz „Leczenie żywieniowe chorego z przetoką przewodu pokarmowego”, który wygłosił dr J. Szopiński.

Uczestnicy konferencji otrzymali certyfikaty uczestnictwa i przyznano im punkty edukacyjne.